Tasarımın ilkeleri

Tasarımın ilkeleri

  • Post author:
  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum

Ahmet Akçakaya olarak 8 yıldır grafik tasarım ve tasarımın diğer dalları ile uğraşmaktayım. Belirli konuları kendimce anlatıyorum. Eski bilgileri bana göre daha basit ve modern ve güncel bir şekilde anlatılmalıdır diye düşünüp anlatmaya başladım. Okunma sayıları ilk yazıdan itibaren güzel gittikçe yazmaya devam edeceğim.

Sosyal Medya Tasarımı / SOCIAL MEDIA DESING

Tasarımı detaylıca anlattım bir önceki blog yazımda. Dileyenler buradan ilk önce o konuyu gidebilir. Çünkü bu yazı aslında onun devamı niteliğinde  biraz uzunca bir konu olduğu için ayrı olarak işleme gereği hissettim.

Tasarım ilkeleri denge, hiyerarşi, örüntü, ritim, boşluk(mekan), proporsiyon(orantı), vurgu, hareket, uyum ve kontrast olarak ayrılır.

Denge

Tasarımın gözle bakıldığı zaman gözü rahatsız etmeyecek şekilde düzenli ve estetik bir şekilde hazırlanmasıdır.

Hiyerarşi

Görsel hiyerarşi, gözle gördüğümüz tasarımı algılama ve anlamadır. Görsel algı, tasarımda kontrast ile sağlanır. Tasarımda algı ne çabuk anlaşılır kılınırsa tasarımın başarılı anlamına gelmektedir.

Örüntü (Patern)

Belirli bir yapıyı, bellli bir bütünü oluşturan dallardan, birimlerden her biri. Tasarım açısında oldukça etnik bir etki yaratır. Bakıldığında belirli bir anlam ifade edebilir veya etmeyebilir. Göze karmaşık ancak güzel gözükür.

Ritim

Görsel hareketlerin tekrarlaması yani renk, yazı karakteri, şekillerin belirli bir düzende göze hitap edecek şekilde düzenlenmesidir.

Boşluk

Tasarıma ilk bakıldığı zaman size bir baskı hissettirmemesi düşündürecek ve rahatlatacak bir hisvermesini sağlar. Bence Türkiye’de tasarımdaki en büyük eksiklik bu konudur. Müşterilerin büyük çoğunluğu tasarımı oldukça yoğun kullanmak istiyor boğdukça boğuyorlar. Bu durum onların müşterilerine olumsuz olarak yansıdığını düşünüyorum. Bir tasarımda ne kadar az ve net bilgi varsa o kadar başarılı olduğu birçok müşteri tarafından doğrulanmış ve bu tasarımların daha güvenilir olduğunu belirtmişlerdir.

Proporsiyon(Orantı)

Tasarımdaki öğelerin kendi aralarında uyum sağlamasıdır. Bu alanda söyleyebileceğim şey tasarımda kullandığımız guide yani kılavuz çizgilerine ne kadar çok uygun bir şekilde çalışırsanız tasarımınız o kadar çok göze hitap edecektir.

Vurgu

Tasarımdaki en önemli noktalardan biridir. Tasarımda en önemli bilgiyi en belirgin bir şekilde müşteriye aktarmadır.

Hareket

Hareket, tasarımda yapılan bütün işlemlere diyebiliriz. Yazıları koyduğumuz alanlar, görseller, şekiller, çizgiler hareketi temsil eder.  

Uyum

Tasarımdaki ahenk yani hareketlerin birbiriyle göze hitap etme şeklidir.

Kontrast

Kontrast tasarımda vurgulanmak istenen şeyin ters renk tonlarında ön plana çıkartılmasıdır. Örneğin artık kullanmakta olduğumuz dark mode yani karanlık mod buna bir örnek olabilir. Beyaz ürün siyah zeminde daha çok dikkat çekecektir. Beyaz zemin üzeri sade siyah objeler içinde geçerlidir. Aynı şekilde diğer zıt renkler içinde geçerlidir.

Ahmet

Ahmet Akçakaya, 27 yaşında bir art direktör.

Bir cevap yazın