Tasarım nedir?
Sosyal Medya Tasarımı / SOCIAL MEDIA DESING

Tasarım nedir?

  • Post author:
  • Post category:Genel
  • Post comments:1 Yorum

Tasarım nedir?

Tasarım, tasarlanabilen bir şeyin biçimini kafada planını oluşturduktan sonra bunu çeşitli yollar ile gerçeğe dönüştürmedir. Ürünün meydana getirilmeden önceki fikir halinden başlar.

İngilizce ve Fransızca’da “design” kelimesinin karşılığı Türkçe “dizayn veya tasarım” olarak kullanılmaktadır. Tasarım kelimesi latin kökenlidir. Tasarımın tarihi ise insanoğlunun yaratılışına ilk insana kadar uzanır.

Tasarım dalları ve tasarımın oluşumu

Bütün meslekler ve sanatların temelinde tasarım olgusu vardır. Uygulamalı tasarım dallarını şu şekilde ayırabiliriz:

  • Endüstri Tasarımı
  • Çevre Tasarımı
  • Grafik Tasarımı

Birçok kişi bu dalların ne anlama geldiğini biliyor fakat bilmeyenler veya daha detaylı öğrenmek isteyenler için bu dalları daha sonra tek tek açıklayacağım ve link ile yönlendireceğim.

Tasarımın oluşumu

Tanımlanma Aşaması:

İlk aşamada istenilen özellik toplanır. Ne isteniyor, ne özellikleri olacak, sonuçta çıkması gerektiği özellikler planlanır. Bu devrede yaratıcılık özelliğine bağlı olarak kafada tasarım oluşturulur.

Veri Toplama:

İstenilen ve alınan bilgiler doğrultusunda çıkacak olan tasarım için en iyi veriler toplanmaya başlanır ve bir hareket noktası belirlenir.

Yaratıcılık, Buluş ve Final Fikir:

İlk iki aşamada yaratıcılık ve veri toplama işlemleri bittikten sonra elde edilen bilgiler doğrultusunda fikirler dökülmeye başlanır ve final fikir belirlenir.

Çözüm

Final fikir çıktığında tasarım eyleme dökülmeye başlanır ancak bu aşama hayal aşamasında öngörülemeyen problemler çıkar. Bu problemler bu aşamada çözüme kavuşturacak fikirler ile tekrar buluşur.

Uygulama ve final

Bütün aşamalar sonrasında fikirler gerçeğe dönüştürülmüş ve problem ve istek kalmayana kadar tasarım final aşamasına ulaştırılır.

Ahmet

Ahmet Akçakaya, 27 yaşında bir art direktör.

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın