Logo nedir? Nasıl logo yapılır? Logoyu kim tasarlar?
KİŞİSEL LOGO / PERSONAL LOGO

Logo nedir? Nasıl logo yapılır? Logoyu kim tasarlar?

  • Post author:
  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum

Logo, içerisinde simge ve yazı karakterlerinin bulunduğu herhangi bir kuruluşu, markayı, şirketi veya kişiyi simgesel olarak temsil eden şekildir.

Logo 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir.  Araştırmalara göre tarihte Hz. İsa’dan 2300 yıl öncelerine kadar kullanımı gözlemlenmiştir. Eski  tarihlerde krallıkların, bayrakların, toplumları ifade eden logo, doğru ifade edildiğinde kutsal bir değer görmüştür. Babil uygarlığında silindir yuvarlak mühür kalıntıları üzerinde imparatorluğu ifade eden simgeler bulunmuştur. Logonun modern ve düzenli başlangıcı ise 1870’li yıllara dayanır. Günümüzde artık yeni şirketler için ilk yapılması ve tescillenmesi gereken şeylerin başında gelir.

Tarihte ilk tescillenen logo ise Stella Artois içecek markasıdır. Eski tarihten günümüze kadar gelen markaların logoları ise gün geçtikçe trendlere göre değişim göstermektedir.

Nasıl logo yapılır?

Logo, bir oluşumu temsil ettiği için sanat, program, çizim, renk kullanımı, doğru yazı karakteri gibi konularda bilgi birikimi ile birlikte yapılmaktadır. Logoyu günümüzde sanat yönetmenleri (Art direktörler), görsel tasarım uzmanları ve grafik tasarımcılar yapmaktadır. Logo, illustrator veya photoshop programları ile yapılır. Bilgi birikimi olmayan insanlar size yanlış logo sunarlar. Yanlış kullanılan logolar firmanıza dışardan bakıldığında kötü bir etki bırakır.  Doğru logo, sizi oluşuma, harekete inandırır ve o oluşuma giren insanlarda sizin logonuzu benimser. Günümüzde Coca Cola, Nike, Google gibi markalar efsaneleşmiş logolarıyla ön plana çıkmaktadır. Doğru logo markanızın kaliteli olduğunu,  gören insanları inandırır ve ürünü sattırır. Ancak eğer ürün kaliteli değilse tabii ki insanlar ürünü daha sonra almaktan vazgeçecektir. Bu yüzden doğru logo, kalite anlamında süreklilik gerektirmektedir. İyi bir logo ve iyi bir ürün tasarımı, kaliteli bir ürün çok kısa sürede çok büyük kitlelere ulaşmaktadır.

Logoyu kim tasarlar?

Benim gibi (Ahmet Akçakaya / Görsel tasarım uzmanı) görsel tasarım uzmanları, sanat yönetmenleri  ve grafik tasarımcılar edindikleri bilgilere göre size sektörünüze uygun logoyu tasarlayabilmektedir. Logo tasarlanırken bence en önemli şey kullanılacağı yüzeylerin üzerine uygulanabilir olması ve sorun çıkartmamasına çok dikkat edilmelidir. Logo tasarlanırken doğru yazı karakteri, simge, renk bilgisi kullanılması gerekmektedir. Yanlış yazı karakteri sizi doğru ifade etmeyebilir. Genel olarak en çok kullanılan yazı karakterleri serif yazı karakterleridir. Bu yazı karakterleri göze disiplinli gelmektedir. Endüstriyel alanda en fazla kullanılan yazı karakteridir. Bunun gibi dikkat edilmesi gereken birçok konuda size yardımcı olmak için ahmet4kc@gmail.com mailinden bana ulaşabilirsiniz.

Ahmet

Ahmet Akçakaya, 27 yaşında bir art direktör.

Bir cevap yazın